Nawigacja

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Informacja Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki o wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie w sprawie o nałożenie kary pieniężnej na spółkę RWE Stoen SA

19 września 2007 roku w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie odbyła się rozprawa w sprawie z powództwa RWE Stoen SA z siedzibą w Warszawie oraz Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej z siedzibą w Poznaniu przeciwko Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki o nałożenie kary pieniężnej za nieprzestrzeganie warunków koncesji, polegające na nieutrzymywaniu w należytym stanie technicznym obiektów, instalacji i urządzeń. Na skutek apelacji pozwanego Prezesa URE od wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z 15 stycznia 2007 roku, Sąd Apelacyjny uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia Sądowi Okręgowemu.

Podając ustne motywy wyroku Sąd Apelacyjny podzielił argumenty podniesione przez Prezesa URE w apelacji.

Po pierwsze, Sąd Apelacyjny uznał, iż odpowiedzialności na podstawie art. 56 ust. 1 pkt 10 i 12 ustawy – Prawo energetyczne (Dz. U. z 2006 r. Nr 89, poz. 625, ze zm.) nie ponosi się na zasadzie winy, jak argumentował powód i Sąd Okręgowy, ale wynika ona z samego faktu niezgodnego z prawem działania albo zaniechania. W konsekwencji, to nie Prezes URE ma obowiązek udowodnić winę karanemu podmiotowi, tylko osoby odpowiedzialne za prowadzenie przedsiębiorstwa energetycznego muszą wykazać, że przy prowadzeniu działalności koncesjonowanej dochowana została należyta staranność i przestrzegano warunków koncesji.

Po wtóre, Sąd Apelacyjny uznał, że zakwestionowanie przez Sąd Okręgowy zgromadzonych w sprawie dowodów było nieuzasadnione. Sąd Apelacyjny stwierdził, iż z faktu prowadzenia przed Prezesem URE postępowań w oparciu o ustawę z 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071, ze zm.) wynika konieczność respektowania reguł dowodowych obowiązujących w postępowaniu administracyjnym także przez sądy rozpatrujące odwołania od decyzji Prezesa URE, procedujące w oparciu o ustawę z 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 1964 r. Nr 43, poz. 296, ze zm.).

Ponadto, Sąd Apelacyjny podkreślił, iż podstawę oceny i, co za tym idzie, możliwość podejmowania działań przez Prezesa URE w kwestii wymierzania kar za nieutrzymywanie w należytym stanie technicznym sieci stanowi art. 4 ust. 1 ustawy – Prawo energetyczne.

 

Warszawa, dnia 21 września 2007 r.

  Prezes
  Urzędu Regulacji Energetyki
  /-/
  dr Adam Szafrański
Data publikacji : 21.09.2007
Data modyfikacji : 19.11.2007

Opcje strony

do góry