Nawigacja

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Notatka informacyjna dotycząca spotkania w sprawie mechanizmu rekompensat międzyoperatorskich – ITC proponowanego przez ERGEG, które odbyło się w Brukseli 7 marca 2006 roku

Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki reprezentowała w spotkaniu p. Agnieszka Panek z Departamentu Promowania Konkurencji. Celem spotkania był wybór metody, która będzie używana do rozliczeń międzyoperatorskich oraz omówienie i ewentualna zmiana wytycznych do wybranej metody.

Podczas spotkania przedstawiono prezentacje dwóch metod obliczeń: AP, WWT oraz materiał przygotowany przez ETSO dotyczący wrażliwości wyników kalkulacji na założenia przyjęte co do danych wyjściowych. Następnie ustalono, że żadna z proponowanych metod nie odzwierciedla rzeczywistych przepływów energii, stąd też konieczne są dalsze poszukiwania docelowej metody. Jednakże ze względu na oczekiwane zmiany metody obliczeń na odpowiadającą uregulowaniom zawartym w wytycznych do rozporządzenia 1228/2003 w sprawie rekompensat międzyoperatorskich należy przesłać do końca marca rekomendację ERGEG-u do jednej z omawianych metod.

Część uczestników spotkania, w tym przedstawiciel polskiego Regulatora, opowiadała się za przyjęciem metody WWT. Ze strony Polski złożony został wniosek o ustalenie pułapu na wysokość funduszu rekompensat.

Należy podkreślić istotną rolę współpracy z przedstawicielami OSP w tej kwestii. Polska jako eksporter netto jest płatnikiem funduszu, a więc ważne jest wybranie metody, która oddawałaby faktyczne koszty powodowane przez tranzyt energii w sieciach innych państw, a jednocześnie nie powodowałaby dużych wzrostów płatności dla OSP (konieczność przeniesienia tych kosztów w taryfie – ścisła współpraca z DTA). Wydaje się, iż wybór metody nie jest tak istotny, jak określenie założeń (guidelines) dotyczących sposobu kalkulacji danych wejściowych, np. podziału kosztów sieci, uwzględnienia konkretnych poziomów napięcia i zastosowania wyliczeń godzinowych lub tzw. snapshotów (fotografii stanu). Ze względu na kompetentne doradztwo należy korzystać w tej kwestii z pomocy polskiego OSP.

Data publikacji : 07.03.2006
Data modyfikacji : 23.06.2006

Opcje strony

do góry