Nawigacja

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Notatka informacyjna dotycząca II spotkania Grupy Roboczej Workstream Efficiency Benchmarking, które odbyło się w Brukseli 22 marca 2006 roku.

W spotkaniu Prezesa URE reprezentowała p. Anna Bednarska z Departamentu Taryf.

Zadaniem Grupy Roboczej jest dokonanie przeglądu modeli regulacyjnych stosowanych w poszczególnych państwach członkowskich, ze szczególnym uwzględnieniem modeli poprawy efektywności w działalności sieciowej oraz szeroka wymiana doświadczeń w zakresie stosowania tych modeli w praktyce regulacyjnej.

Przedstawiciel polskiego regulatora zaprezentował zastosowane w 2002 roku bodźcowe metody regulacji oraz zwiększania efektywności działania w zakresie kosztów operacyjnych (OPEX), kosztów różnicy bilansowej i nakładów inwestycyjnych. Przedstawiono również elementy, które zastosowane zostały do oceny efektywności działalności przedsiębiorstw dystrybucyjnych, analiz ekonometryczno-statystycznych takich jak: DEA, COLS i OLS. Ponadto przedstawiono doświadczenia związane ze stosowaniem do 2001 roku metody Regulacji kosztowej, a w późniejszym okresie metody regulacji pułapowej. Następnie przedstawiona została struktura przychodu regulowanego za szczególnym omówieniem sposobu uwzględniania i obliczania zwrotu z kapitału, będącego istotnym elementem tego przychodu w działalności dystrybucyjnej.

Swoje doświadczenia zaprezentował także przedstawiciel regulatora fińskiego. Najważniejszym doświadczeniem w fińskiej regulacji jest stosowanie do 2004 roku modelu regulacji ex-post. Przedsiębiorstwa dystrybucyjne samodzielnie ustalały taryfy, a regulator nie miał uprawnień do publikowania wiążących zasad cenowych przed wprowadzeniem taryf do stosowania. Miał on jedynie uprawnienia do zobligowania przedsiębiorstwa do wprowadzania refundacji (korekty cen), jeśli odbiorcy wystąpili z takim żądaniem do sądu cywilnego. W roku 2005 zmieniono model regulacji z ex-post na ex-ante.

Regulator fiński stosuje regulację bodźcową w odniesieniu do kosztów operacyjnych przy użyciu analizy DEA. Ustala on poziom redukcji kosztów operacyjnych w takiej samej procentowej wysokości dla każdego przedsiębiorstwa dystrybucyjnego (1,3%). Podejście takie świadczy o braku restrykcyjności w formułowaniu założeń poprawy efektywności działania. Może to być podejście niesprawiedliwe w odniesieniu do bardziej efektywnych przedsiębiorstw, dla których redukcja kosztów o 1,3% może być trudniejsza niż dla mniej efektywnych spółek dystrybucyjnych.

Data publikacji : 22.03.2006
Data modyfikacji : 23.06.2006

Opcje strony

do góry