Nawigacja

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Notatka informacyjna dotycząca drugiego Mini Forum Europy Środkowo-Wschodniej, Wiedeń, 22 czerwca 2006 r.

W spotkaniu ze strony polskiej uczestniczyła p. Małgorzata Klawe (OSP). Mimo zaproszenia w spotkaniu nie wzięli udziału przedstawiciele Ministra Gospodarki oraz Towarowej Giełdy Energii SA. Prezesa URE reprezentował p. Rafał Gawin z Departamentu Promowania Konkurencji.

 

Poruszono następujące zagadnienia:

1.         Inicjatywy regionalne i charakterystyka rynków krajowych

2.         Zarządzanie ograniczeniami:

·          stan obecny w regionie oraz oczekiwania Regulatorów,

·          przedstawienie przez OSP założeń do nowego systemu, który ma uwzględniać rzeczywiste przepływy energii w sieci i umożliwiać w dalszej perspektywie wdrożenie rynku dnia bieżącego (intra-day) oraz docelowo aukcji typu implicit (wraz z energią kupowane prawa do jej przesłania – przykład: rynek skandynawski); ustanowienie niezależnego biura aukcyjnego, które będzie wspólną własnością 8 operatorów,

3.         Udostępnianie danych o funkcjonowaniu rynku (transparency)

·         publikowane dane o funkcjonowaniu rynku w poszczególnych krajach,

·         informacje dostępne dla OSP od uczestników rynku,

4.         Różnice w kompetencjach Regulatorów

·         porównanie kompetencji Regulatorów w regionie,

·         minimalne wymagania w zakresie kompetencji Regulatorów przewidziane w prawie europejskim oraz problemy praktyczne wynikające z różnic w tych kompetencjach na przykładzie Węgier,

5.         Bariery dostępu do rynku

·         ocena funkcjonowania siedmiu rynków krajowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Wnioski

1.        W zakresie metod zarządzania ograniczeniami należy pozytywnie oceniać prace operatorów, gdyż zmierzają one zarówno do dostosowania się do wchodzącego w życie w niedługim czasie prawa europejskiego (wytyczne ds. zarządzania ograniczeniami – rynki czasu rzeczywistego intra-day), jak i do umożliwienia wdrożenia w dalszym horyzoncie czasowym aukcji implicit (handel energią z zagwarantowanym prawem jej transportu). Wdrożenie nowego systemu zarządzania ograniczeniami, w szczególności utworzenie wspólnego biura aukcyjnego będzie wymagało pokrycia związanych z tym kosztów poprzez przychody z aukcji (oczekiwana przez OSP decyzja Regulatora w tym zakresie).

2.        W zakresie transparentności prace Komitetu Koordynującego skupią się na  zapewnieniu zgodności zakresu publikowanych przez OSP danych z wymaganiami zawartymi w wytycznych ds. zarządzania ograniczeniami (Rozporządzenie 1228/2003).

3.        W zakresie harmonizacji kompetencji Regulatorów wydaje się, że będzie to najtrudniejsze do realizacji zadanie ze względu na widoczny brak zaangażowania rządów ze wszystkich krajów regionu, w tym Polski. Wydaje się, że konieczne jest wysyłanie zaproszeń na kolejne spotkania regionalne dotyczące tego zagadnienia (przewidziane na jesieni br.) przez ERGEG, a nie Regulatorów krajowych.

4.         W zakresie barier dostępu do rynku w Polsce został przedstawiony dokument (opracowany przez EFET) identyfikujący te bariery. Potrzebne jest wypracowanie stanowiska w tej sprawie przed następnym spotkaniem Grupy Implementującej, w którym będzie uczestniczyć EFET.

5.        Konieczny jest udział przedstawiciela Prezesa URE w spotkaniach Komitetu Koordynującego, na których podejmowane są ustalenia pomiędzy organami regulacyjnymi oraz spotkaniach Grupy Implementującej (GI) ds. wdrażania nowego systemu zarządzania ograniczeniami (z udziałem polskiego OSP). Nie ma takiej potrzeby w odniesieniu do spotkań GI ds. publikowania danych o generacji (z udziałem EFET), gdyż ostateczne ustalenia będą podejmowane w Komitecie Koordynującym.

Data publikacji : 29.09.2006

Opcje strony

do góry