Nawigacja

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

W stronę rynku bez barier. Wytyczne ramowe ACER dotyczące zasad współpracy sieci przesyłowych gazu ziemnego - początek konsultacji społecznych

Prezes URE zaprasza do udziału w konsultacjach społecznych w sprawie wytycznych ramowych ACER dotyczących interoperacyjności systemów przesyłowych handlu gazem ziemnym. Konsultacje stanowią kolejny krok w kierunku opracowania i przyjęcia kodeksów sieciowych, które zdeterminują sposób funkcjonowania rynku gazu w każdym z państw Unii Europejskiej. Dziękujemy za przesłanie Państwa opinii do 22 lutego 2012 r.

31 stycznia 2012 r. Komisja Europejska, na podstawie art. 6 ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 715/2009 z dnia 13 lipca 2009 r. w sprawie warunków dostępu do sieci przesyłowych gazu ziemnego i uchylającego rozporządzenie (WE) nr 1775/2005, zwróciła się oficjalnie do Agencji ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki (ACER) o przedłożenie w terminie do 31 lipca 2012 r. wytycznych ramowych dotyczących interoperacyjności (ang. Interoperability Framework Guidelines).

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych w sprawie wytycznych ramowych dot. interoperacyjności. Szczegółowe informacje odnośnie konsultacji będą wkrótce dostępne na stronie internetowej ACER www.acer.europa.eu. Prosimy o zgłaszanie uwag i komentarzy do dnia 22 lutego 2012 roku na adres andrzej.nehrebecki@ure.gov.pl. Do kontaktów z Państwem został upoważniony p. Andrzej J. Nehrebecki, inspektor w Wydziale ds. Rynku gazu ziemnego w Departamencie Promowania Konkurencji URE - (tel.: 22 661 63 23).

Na obecnym etapie prac, podstawową kwestią jest identyfikacja problemów związanych ze współpracą sieci przesyłowych i wymianą danych, w szczególności określenie obszarów, w których brak harmonizacji utrudnia warunki transgranicznego handlu gazem ziemnym.

Wytyczne ramowe ACER mają na celu określenie jasnych i obiektywnych zasad opracowania wspólnych kodeksów sieci dla ENTSO-G - Europejskiej Sieci Operatorów Systemów Przesyłowych gazu - (ang. European Network Transmission System Operators for Gas). Przy opracowywaniu wytycznych będzie brany pod uwagę wpływ nowych zapisów na dwa obszary: przesył transgraniczny oraz integrację rynku. Przyjęte kodeksy sieciowe ENTSO-G będą determinowały sposób funkcjonowania rynku gazu w każdym z państw UE. Udział w konsultacjach jest ważny dla uczestników rynku, przyjęcie wytycznych spowoduje zmianę dokumentów, do których opracowania jest zobligowany operator systemu przesyłowego (OSP), z uwzględnieniem instrukcji ruchu i eksploatacji sieci przesyłowej, taryfy, wzorca umowy o świadczenie usług przesyłowych oraz porozumień międzyoperatorskich, regulaminów i procedur.

W świetle aktualnie istniejących barier dla swobodnego przepływu gazu w Europie, wytyczne ramowe dot. interoperacyjności mają na celu ustanowienie zasad harmonizacji technicznych, organizacyjnych i komunikacyjnych norm i praktyk sprzyjających integracji rynku oraz ułatwiających współpracę pomiędzy OSP, jak i pomiędzy OSP i użytkownikami systemów przesyłowych. Ogólnym celem ww. wytycznych jest zapewnienie takiej interoperacyjności, aby użytkownicy dwóch lub większej liczby systemów przesyłowych w Europie, obsługiwanych przez odrębne podmioty, nie napotkali technicznych, organizacyjnych, komunikacyjnych oraz biznesowych barier - większych niż takie, których można by się spodziewać, jeżeli odpowiednie sieci byłyby obsługiwane przez jeden podmiot.

W ramach konsultowanych wytycznych ramowych, szczególna uwaga koncentruje się na następujących kwestiach:

  1. Nominacje/renominacje.
  2. Porozumienia międzyoperatorskie.
  3. Harmonizacja jednostek.
  4. Jakość gazu.
  5. Wymiana danych.
  6. Obliczanie zdolności przesyłowej.

Mając na uwadze potrzebę wypracowania wytycznych ramowych, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki, zaprasza uczestników rynku gazu do zgłaszania informacji oraz uwag mogących pomóc w jak najszerszym zdiagnozowaniu problemów związanych z kwestiami interoperacyjności, w szczególności poprzez wskazanie przykładów, w których brak harmonizacji norm i zasad utrudnia handel gazem ziemnym. Udostępnione przez Państwa informacje zostaną wykorzystane przez Prezesa URE do przygotowania odpowiednich uwag do ww. wytycznych w ramach prac na forum ACER.

Data publikacji : 14.02.2012

Opcje strony

do góry