2003
- Od 1 stycznia do obowiązków Prezesa URE dodano wyznaczanie operatorów systemów przesyłowych i dystrybucyjnych (OSP i OSD). Pierwsze wnioski o wyznaczenie OSP (gazowego i elektroenergetycznego) złożyły spółki PGNiG oraz PSE. Ponieważ jednak nie powstały w nich struktury spełniające warunki dla OSP określone w Prawie energetycznym, obie spółki wycofały wnioski.
- 28 stycznia Rada Ministrów przyjęła dokument „Aktualizacja programu wprowadzania konkurencyjnego rynku energii elektrycznej w Polsce”, określający zakres działań zmierzających do: poprawy efektywności funkcjonowania spółek energetycznych, wzmocnienia ich pozycji kapitałowej oraz wzrostu jakości usług i dostaw energii elektrycznej świadczonych odbiorcom.
- 4 lutego weszło w życie rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 20 stycznia 2003 r. w sprawie harmonogramu uzyskiwania przez odbiorców prawa do korzystania z usług przesyłowych (tzw. zasada TPA).
-
16 kwietnia w Atenach Polska podpisała Traktat akcesyjny, który stanowił prawną podstawę przystąpienia do Unii Europejskiej. Przyjęto wówczas zobowiązania energetyczne dotyczące m.in. zwiększania udziału energii odnawialnej w całkowitym zużyciu energii (do 2010 r. 7,5 proc. energii w krajowym bilansie zużycia energii elektrycznej brutto miało pochodzić z OZE).
- 1 lipca weszło w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady Nr 1228/2003 w sprawie warunków dostępu do sieci w odniesieniu do transgranicznej wymiany energii elektrycznej.
- 4 sierpnia weszła w życie dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady Nr 54/2003 w sprawie wspólnych zasad dla wewnętrznego rynku energii elektrycznej.
- 3 września weszła w życie dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady Nr 55/2003 w sprawie wspólnych zasad dla wewnętrznego rynku gazu.
- 11 listopada ‒ z inicjatywy Komisji Europejskiej ‒ utworzono Europejską Grupę Regulatorów Energii i Gazu (European Regulators Group for Electricity and Gas ‒ ERGEG).
Data publikacji : 07.03.2022