2017
- Rynek gazu dla odbiorców końcowych przemysłowych i instytucjonalnych został uwolniony, co oznacza, że dla tych grup odbiorców Prezes URE nie zatwierdza taryf.
- 17 marca zostało opublikowane rozporządzenie Komisji (UE) 2017/460 z dnia 16 marca 2017 r. ustanawiające kodeks sieci dotyczący zharmonizowanych struktur taryf przesyłowych dla gazu.
- 6 kwietnia weszło w życie rozporządzenie Komisji (UE) 2017/459 z 16 marca 2017 r. ustanawiające kodeks sieci dotyczący mechanizmów alokacji zdolności w systemach przesyłowych gazu i uchylające rozporządzenie (UE) nr 984/2013 (Dz. Urz. UE L 72/1 z 17 marca 2017 r.).
- Wiosną minister energii wydał trzy rozporządzenia regulujące rynek paliw ciekłych, przewidziane w nowelizacji ustawy ‒ Prawo energetyczne (wg art. 4ba ust. 6, art. 43d ust. 2 i art. 43e ust. 2 tej ustawy):
- rozporządzenie z 21 kwietnia 2017 r. w sprawie wzoru sprawozdania o podmiotach zlecających usługi magazynowania, przeładunku, przesyłania lub dystrybucji paliw ciekłych,
- rozporządzenie z 15 maja 2017 r. w sprawie wzoru sprawozdania o rodzajach oraz ilości wytworzonych, przywiezionych i wywiezionych paliw ciekłych, a także ich przeznaczeniu,
- rozporządzenie z 16 maja 2017 r. w sprawie wzoru informacji o rodzajach i lokalizacji infrastruktury paliw ciekłych wykorzystywanej do prowadzonej działalności.
Wprowadzenie tych regulacji było związane z wdrażaniem Pakietu Paliwowego, którego celem jest zwalczanie szarej strefy.
- W maju Prezes URE po raz pierwszy powołał Koordynatora ds. negocjacji.
- 2 sierpnia weszła w życie nowelizacja ustawy z 7 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego oraz zasadach postępowania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa paliwowego państwa i zakłóceń na rynku naftowym oraz niektórych innych ustaw, zgodnie z którą przedsiębiorstwa i podmioty wykonujące działalność gospodarczą w zakresie obrotu gazem ziemnym z zagranicą i podmiot dokonujący przywozu gazu ziemnego, były zobowiązane przekazać Prezesowi URE informacje o wielkości zapasów obowiązkowych w celu ich weryfikacji.
- 23 listopada weszło w życie rozporządzenie Komisji (UE) 2017/2195 z dnia 23 listopada 2017 r. ustanawiające wytyczne dotyczące bilansowania.
- 8 grudnia 2017 r. przyjęto ustawę o rynku mocy. Tym samym wprowadzono wsparcie w postaci dodatkowego wynagrodzenia, czyli opłat mocowych, dla źródeł wytwórczych za to, że przez określony w kontrakcie czas, w razie np. niedoboru energii, będą dysponować odpowiednią mocą. Oferty na wysokość oczekiwanego wynagrodzenia za moc miały być wyłaniane w aukcjach, których pierwszą edycję zaplanowano na grudzień 2018 r.
- W grudniu Rada UE przyjęła nowe regulacje rynku energii – tzw. pakiet zimowy. Przepisy miały zapewnić bardziej kompleksowe, a nie jak dotychczas – sektorowe, podejście do realizacji polityki energetycznej i klimatycznej w UE. Najbardziej zmiany mieli odczuć konsumenci energii, których potrzeby miały stanąć w centrum nowego rynku energii. Nowe prawo zmierzało do tworzenia krajowych rynków energii ze szczególnym uwzględnieniem interesów i potrzeb jego najsłabszych uczestników, jednocześnie kładąc większy niż dotychczas nacisk na ochronę odbiorców wrażliwych i walkę z tzw. ubóstwem energetycznym.
Data publikacji : 13.06.2022