Kogeneracja: OSD nie muszą już przekazywać do Prezesa URE informacji stanowiących podstawę do naliczenia opłaty kogeneracyjnej
Zniesienie od 1 stycznia 2025 r. obowiązku składania przez operatorów systemów dystrybucyjnych comiesięcznych informacji obejmuje ankiety za grudzień 2024 r. i każdy następny miesiąc.
W związku ze zmianą[1] ustawy o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji, operatorzy systemów dystrybucyjnych (OSD) nie mają już obowiązku przekazywania do Prezesa URE:
- informacji o ilości energii elektrycznej, która stanowiła podstawę do naliczenia opłaty kogeneracyjnej,
- wielkości należnych i pobranych środków z tytułu tej opłaty.
***
- Płatnikami opłaty kogeneracyjnej są operatorzy systemów dystrybucyjnych, którzy pobierają ją m.in. od odbiorców końcowych (stąd taka pozycja na rachunkach za energię elektryczną).
- Środki z opłaty kogeneracyjnej przeznaczone są na wsparcie wytwarzania energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji. Formy wsparcia obejmują: premię kogeneracyjną, premię kogeneracyjną indywidualną, premię gwarantowaną oraz premię gwarantowaną indywidualną.
- Wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła w jednym procesie jest zdecydowanie bardziej efektywne, umożliwia bowiem lepsze wykorzystanie paliw oraz mniejszą emisję zanieczyszczeń i dlatego technologia ta jest promowana. Wsparcie producentów wytwarzających energię w wysokosprawnej kogeneracji wynika z wyższych kosztów tej technologii.
- Opłata kogeneracyjna na 2025 r. została ustalona na poziomie 3 zł/MWh przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska w rozporządzeniu z 29 listopada 2024 r.
[1] Art. 5 pkt 10 ustawy z dnia 27 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2024 r. poz. 1847)
Data publikacji : 02.05.2022
Data modyfikacji : 03.01.2025