Urząd Regulacji Energetyki

https://www.ure.gov.pl/pl/konsumenci/poradnik-odbiorcy/inteligentne-liczniki/5451,Inteligentne-liczniki-zastapia-tradycyjne-zegarowe.html
29.05.2024, 02:34

Inteligentne liczniki zastąpią tradycyjne - „zegarowe”

Już niedługo do historii przejdzie tradycyjny licznik indukcyjny. Zastąpi go tzw. inteligentny licznik, czyli system pomiarowy, pozwalający na zdalny odczyt i analizę poziomu zużycia energii.

Obecnie w większości domów, mieszkań i firm zamontowane są liczniki zegarowe. W najbliższych latach mają je zastąpić tzw. „inteligentne liczniki”. To nowe urządzenia zdalnego odczytu, które umożliwią odbiorcom szczegółowe monitorowanie zużycia energii elektrycznej. Skończą się prognozy poziomu zużycia energii i faktury zaliczkowe.

Po wprowadzeniu inteligentnych liczników konsument będzie płacił za faktycznie zużytą energię. Dodatkowo, odbiorca z dostępem do Internetu, w każdej chwili będzie mógł sprawdzić ile zużył jej do tej pory (wielu operatorów systemów elektroenergetycznych umożliwi swoim klientom korzystanie z takiej usługi). Fakturowanie za rzeczywiste zużycie energii elektrycznej daje możliwość lepszego planowania budżetów domowych. Przewiduje się, że nowe liczniki pozwolą odbiorcom zaoszczędzić nawet do 10% wykorzystanej dziś energii, co oznacza mniejsze rachunki i wymierne oszczędności. Odbiorca będzie mógł śledzić, jak poszczególne urządzenia domowe wpływają na zużycie energii i podjąć decyzje o jej oszczędzaniu, np. poprzez ograniczenie korzystania z energii w godzinach, gdy jest ona najdroższa.

Ponadto, nowe liczniki w znacznym stopniu ograniczą możliwość kradzieży energii elektrycznej, dzięki zamontowaniu na stacjach transformatorowych tzw. liczników bilansujących sprzedaż.

Powszechna instalacja inteligentnych liczników umożliwi również sprzedawcom wprowadzenie ofert cenowych mierzonych poziomem zużycia energii, dostosowanych do potrzeb klientów.

Dzięki inteligentnym licznikom odbiorca, poprzez racjonalne zarządzanie energią elektryczną w domu, przyczyni się do bardziej efektywnego jej wykorzystania, chroniąc tym samym środowisko.

Istotnego w skali działalności przedsiębiorstwa wdrożenia inteligentnych liczników dokonuje obecnie przedsiębiorstwo ENERGA-Operator SA, które dla swoich klientów przygotowało film edukacyjny szczegółowo wyjaśniający sposób działania liczników nowego typu.

Film prezentujemy dzięki uprzejmości przedsiębiorstwa ENERGA-Operator SA.

Zapraszamy:

Data publikacji : 24.09.2013
Data modyfikacji : 13.11.2018

Opcje strony