Nawigacja

GAZ-SYSTEM otrzymał zgodę Prezesa URE na obrót gazem na sąsiadujących obszarach bilansowania

Prezes URE wydał zgodę na prowadzenie przez Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM obrotu gazem na sąsiadujących obszarach bilansowania oraz na przesyłanie gazu do i z tych obszarów[1].

Decyzja regulatora będzie obowiązywała od 1 października 2024 r.[2] do 1 października 2025 r.

Uzyskanie zgody jest alternatywą dla obrotu produktami przenoszącymi prawo własności lub produktami związanymi z lokalizacją operatora systemu przesyłowego (OSP) na własnym obszarze bilansowania. Podlega jednak corocznej ocenie, dlatego operator - w związku z kończącym się okresem obowiązywania poprzedniej decyzji[3] - zwrócił się do Prezesa URE z wnioskiem o zgodę na prowadzenie tej działalności przez kolejny rok.

Zgoda na obrót gazem na sąsiadujących obszarach dotyczy zarówno krajowych obszarów bilansowania gazu wysokometanowego, jak również sąsiadujących obszarów bilansowania, które znajdują się poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej.

Decyzja z 20 września 2024 r. została wydana zgodnie z rozporządzeniem Komisji Europejskiej[4] ustanawiającym kodeks sieci dotyczący bilansowania gazu w sieciach przesyłowych. Przed jej wydaniem Prezes URE przeanalizował wniosek operatora pod kątem wpływu wskazanych w nim działań przedsiębiorcy na poprawę funkcjonowania krajowego rynku gazu. Regulator brał także pod uwagę konieczność zapewnienia bezpieczeństwa i integralności systemu przesyłowego oraz dostępu użytkowników sieci do zdolności przesyłowych gazu w punktach połączeń międzysystemowych, a także możliwość ich wykorzystania.

***

  • Bilansowanie systemu to działalność gospodarcza prowadzona przez operatora systemu przesyłowego, polegająca na równoważeniu zapotrzebowania na paliwa gazowe z dostawami tych paliw, obejmująca bilansowanie fizyczne oraz handlowe;
  • Bilansowanie fizyczne to działalność operatora systemu przesyłowego mająca na celu zrównoważenie ilości paliwa gazowego dostarczanego i odbieranego z systemu przesyłowego;
  • Bilansowanie handlowe to działalność operatora systemu przesyłowego polegająca na określaniu i rozliczaniu wielkości niezbilansowania wynikającego z różnicy pomiędzy ilościami paliwa gazowego dostarczonego i odebranego w obszarze bilansowania. Bilansowanie handlowe nie obejmuje ewentualnych koniecznych uzgodnień pomiędzy alokacją a faktycznym zużyciem, które zostało później ustalone na podstawie odczytów z przyrządów pomiarowych odbiorców końcowych;
  • Obszar bilansowania oznacza system wejścia-wyjścia, do którego ma zastosowanie określony system bilansowania i który może obejmować systemy dystrybucyjne lub części tych systemów;
  • Działanie bilansujące to działanie podejmowane przez operatora systemu przesyłowego w celu zmiany przepływów gazu do lub z sieci przesyłowej, z wyłączeniem działań, w których gaz nie jest rozliczony jako odebrany z systemu, i w których gaz jest zużywany przez operatora na potrzeby technologiczne systemu.
 

[1] Decyzja znak: DRR.WRG.745.7.2024.MJS z 20 września 2024 r. 
[2] 1 października 2024 r. rozpoczyna się nowy rok gazowy.
[3] Decyzja Prezesa URE z dnia 13 września 2023 r., znak: DRR.WRG.745.8.2023.MJS została wydana na okres obowiązywania od 1 października 2023 r. do 1 października 2024 r.
[4] Art. 9 ust. 3 rozporządzenia Komisji (UE) nr 312/2014 z dnia 26 marca 2014 r. ustanawiającego kodeks sieci dotyczący bilansowania gazu w sieciach przesyłowych.

Data publikacji : 23.09.2024

Opcje strony

do góry