Nawigacja

Postępowanie niemieckiego regulatora w sprawie certyfikacji Nord Stream 2: opinia Prezesa URE

Opinia polskiego regulatora została przygotowana w odpowiedzi na zapytanie Federalnego Ministerstwa  Gospodarki i Energii (Bundesministerium für Wirtschaft und Energiem, BMWi) w ramach konsultacji prowadzonych w związku z postępowaniem certyfikacyjnym operatora Nord Stream 2.

Postępowanie prowadzone jest przez niemiecki organ regulacyjny – Federalną Agencję ds. Sieci  (Bundesnetzagentur, BNetzA), a Polska jest jednym z krajów zaangażowanych w konsultacje. Opinia dotyczy zagrożeń dla bezpieczeństwa dostaw energii w danym państwie członkowskim i w Unii Europejskiej w związku z certyfikacją Nord Stream 2.

W dokumencie Prezes URE wskazuje między innymi na zagrożenia i ryzyka dla bezpieczeństwa dostaw gazu do państw członkowskich Unii Europejskiej - w tym do  Polski. Zagrożenia te mogą wynikać zarówno z samego funkcjonowania  gazociągu NS2, jak i z certyfikowania spółki Nord Stream 2 AG, właściciela gazociągu, jako operatora tego gazociągu w tzw. modelu niezależnego operatora systemu przesyłowego (independent transmission operator, ITO).

 

Kontakt dla mediów:

Agnieszka Głośniewska
Rzecznik prasowy
Departament Komunikacji Społecznej URE
rzecznik@ure.gov.pl
tel. 22 487 55 94

Data publikacji : 03.11.2021
Data modyfikacji : 03.11.2021

Opcje strony

do góry