Nawigacja

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

25 lat regulacji sektora energetycznego: o roli urzędu i zmianach na rynku energetycznym w Poznaniu

Urząd rozpoczął kolejny jubileuszowy projekt: cykl spotkań z mediami lokalnymi pod nazwą „Tour de OT URE”.

Ta przygotowana w ramach działań informacyjno-edukacyjnych związanych z 25-tą rocznicą powstania Urzędu inicjatywa to cykl spotkań adresowanych do przedstawicieli lokalnych i regionalnych środków masowego przekazu.

Jak podkreślił Rafał Gawin, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki podczas spotkania z mediami w Poznaniu, obecnie trwająca transformacja energetyczna i w związku z tym zmiany, jakie zachodzą i będą zachodzić w energetyce nie mają prawa udać się bez udziału społeczeństwa i jego akceptacji dla prowadzonych działań.

 

- Dlatego kluczową rolę w naszych działaniach odgrywa komunikacja. Chcemy wytłumaczyć wszystkim uczestnikom rynku: dlaczego musimy dokonać zmiany, co się zmieni, jak rozłożą się koszty z nią związane, jakie będą ryzyka i korzyści. To ogromne wyzwanie, dlatego uznałem, że nasz jubileusz jest bardzo dobrym impulsem i pretekstem do spotkania i rozmowy z przedstawicielami mediów w regionach, którzy są przecież najbliżej konsumentów.

Jak dodał Rafał Gawin wydarzenie w Poznaniu jest wyjątkowe, bo to pierwsze spotkanie z przedstawicielami prasy w regionach, gdzie URE posiada swoje Oddziały Terenowe (OT). W tym roku zaplanowane są jeszcze trzy spotkania z regionalną prasą – w czerwcu w Krakowie, a po wakacjach: w Łodzi i Wrocławiu.

Gospodarzem pierwszego spotkania był Zachodni Oddział Terenowy URE w Poznaniu, który obejmuje swoim działaniem dwa województwa: wielkopolskie i kujawsko-pomorskie.

Jak wskazała Lidia Styperek, dyrektor OT w Poznaniu – Nasz oddział prowadzi ok. 14 proc. wszystkich spraw w kraju dotyczących koncesjonowania i taryfowania. Cechuje nas duża otwartość na sprawy konsumentów. W ostatnim roku dużo spraw, w których pomagaliśmy dotyczyło problemów prosumentów. Prowadzimy tez dużo spraw dotyczących rozstrzygania sporów związanych z odmowami przyłączeń do sieci gazowej.

Nie tak dawno oddział zaangażowany był w pomoc w wyjaśnianiu lokalnej społeczności powodów wzrostu cen gazu zaazotowanego.

Jak tłumaczyła dziennikarzom dyrektor oddziału poznańskiego – Gaz zaazotowany to paliwo charakterystyczne dla tego regionu kraju. Jest on wydobywany bezpośrednio z lokalnych kopalń, a systemy przesyłające ten gaz mają charakter lokalny i wyspowy. Jego sprzedażą zajmują się przedsiębiorstwa energetyczne, które zbudowały sieć dystrybucyjną, niezależną od tej, która funkcjonuje w przeważającej części kraju.

Podsumowując tematy poruszone podczas spotkania z prasą Prezes URE zauważył, że obecnie rynek podlega bardzo szybkim i dynamicznym zmianom, a eskalacja działań Rosji powoduje, że jest on również nieprzewidywalny.

Rosną ceny energii i gazu, dlatego cała Europa szuka rozwiązań, aby chronić odbiorców. Również polski regulator musi się w ten proces wpisać. Naszym celem i zadaniem jest dbanie o odbiorców.

Kolejne spotkania już niebawem w Krakowie, Łodzi i Wrocławiu. Wszystkie informacje związane z tymi wydarzeniami będą sukcesywnie publikowane w jubileuszowej zakładce „ToURE de OTURE”.

***

  • Zachęcamy do śledzenia i lektury kolejnych informacji publikowanych na dedykowanej naszemu jubileuszowi podstronie, gdzie dzielimy się wiadomościami dotyczącymi ćwierćwiecza regulacji sektorowej w Polsce:
    • Dział „25 lat URE – z kartek kalendarza” poświęciliśmy historii Urzędu. Tu właśnie w każdy poniedziałek publikujemy skrótowe opisy kolejnych lat działania regulatora na rynku paliw i energii. W ten sposób powstaje kalendarium prezentujące najważniejsze informacje dotyczące zarówno kluczowych decyzji podjętych przez Prezesa URE, jak i wydarzeń związanych z ogólną sytuacją na rynkach energii w danym roku.
    • Zobacz także rezultaty projektu „Skąd się bierze prąd?” - konkursu plastycznego dla uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych, który odbył się w 2021 roku, po to, żeby prace młodych artystów mogły służyć za tło kolejnych działań związanych z obchodami.
    • Inicjatywą, której efekty już wkrótce ujrzą światło dzienne, jest opracowanie i wydanie publikacji obejmującej ćwierćwiecze działań regulatora sektorowego. Na kartach tej swoistej monografii Czytelnik prześledzi historię zmian rynków energii i ich otoczenia regulacyjnego. Jednak nie zatrzymaliśmy się na teraźniejszości, a próbujemy wybiegać w przyszłość stawiając przed autorami książki pytania o przyszłość sektora i regulacji. Pytania te są o tyle zasadne, że przed całą energetyką ‒ na poziomie europejskim, regionalnym i krajowym ‒ stoi wiele wyzwań dotyczących transformacji, wdrażania kolejnych regulacji unijnych, strategii Europejskiego Zielonego Ładu, a rola regulatora w tych działaniach jest i będzie znacząca.
  • O działaniach realizowanych w tym roku w związku z rocznicą powstania URE informujemy także na oficjalnym profilu @UREgovPL na kanale Twitter oraz platformie LinkedIn. Szukajcie nas też przez hasztagi: #25latURE, #jubileuszURE #25latregulacji

Kontakt dla mediów:

Agnieszka Głośniewska
Rzecznik prasowy
Departament Komunikacji Społecznej URE
rzecznik@ure.gov.pl
tel. 22 487 55 94

Data publikacji : 21.04.2022
Data modyfikacji : 10.07.2023

Opcje strony

do góry