Nawigacja

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Coraz więcej odbiorców korzysta z prawa do zmiany sprzedawcy energii

Już ponad 18 tysięcy odbiorców biznesowych (z grup taryfowych A,B,C) zmieniło sprzedawcę energii - wynika z ostatnich dostępnych danych URE, które przedstawiają informacje z końca października 2011 roku. Bardzo wyraźny i znaczny jest wzrost liczby odbiorców zmieniających sprzedawcę energii w gospodarstwach domowych (grupa taryfowa G). Liczba tych odbiorców wyniosła na koniec października ub. r. 9687. Zauważmy, że jeszcze rok temu odbiorców w gospodarstwach domowych, którzy zdecydowali się na zmianę swojego sprzedawcy prądu było niewiele ponad tysiąc.

Dobrze znać swoje prawa

Zmiana sprzedawcy prądu to prawo konsumenta do dokonywania wyboru przedsiębiorstwa, z którego usług będzie korzystać. Jeżeli akwizytor puka do drzwi i namawia do zmiany sprzedawcy sugerując, że tylko jego oferta chroni przed wzrostem cen energii - warto nie ulegać perswazji, ale dokładnie sprawdzić inne oferty rynkowe. Można je łatwo porównać korzystając z bezpłatnego kalkulatora cenowego, który dostępny jest na stronie URE - www.maszwybor.ure.gov.pl i może pomóc w wyborze nowego sprzedawcy.

Choć sama procedura zmiany sprzedawcy jest już dość prosta i nie powinna powodować trudności, (a jak to robić wyjaśniamy na www.maszwybor.ure.gov.pl) to zdarza się - na szczęście dość rzadko - że dochodzi do nieprawidłowości w odpowiednim stosowaniu procedury przez przedsiębiorstwa energetyczne. Zarzuty dotyczą głównie sposobu postępowania firm oraz zapisów stosowanych w umowach sprzedaży, a także nieprawidłowości w działaniach akwizytorów.

Apelujemy, by dokładnie czytać umowy przed ich podpisaniem. Zdarza się, że odbiorcy pochopnie podpisują dokumenty, a później mają trudności z odstąpieniem od zawartych umów.

Sprzedawca nie może wprowadzać nas w błąd, nie może stosować nieuczciwych i mylących metod sprzedaży. Chroni nas prawo europejskie i krajowe.

Data publikacji : 05.01.2012
Data modyfikacji : 29.08.2012

Opcje strony

do góry