Nawigacja

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kliknij, porównaj, zmień

Ponad 270 tysięcy odsłon internetowego kalkulatora CENKI

Ponad rok temu  w trosce o odbiorców energii Urząd Regulacji Energetyki uruchomił bezpłatną aplikację internetową - Cenowy Energetyczny Kalkulator Internetowy – CENKI. Korzystając z kalkulatora taryf elektroenergetycznych, który jest udostępnionyna stronie internetowej URE - www.maszwybor.ure.gov.pl - możemy zapoznać się z ofertami sprzedawców energii i policzyć jej ceny, tj. koszty zakupu i dostarczenia do domu.

Od 30 maja 2011 r. do 10 lipca 2012 r. serwis zanotował ponad 270 tysięcy odsłon (273 516). W tym samym czasie stronę kalkulatora odwiedziło 66 tysięcy unikalnych użytkowników. Większość, bo prawie 40 tysięcy gości (39 024 unikalnych użytkowników, 157 400 odsłon) skorzystało z kalkulatora już w tym roku - od 1 stycznia do 10 lipca 2012. Ponad 80 % wszystkich gości odwiedza CENKI po raz pierwszy.

Aplikacja internetowa CENKI umożliwia porównywanie ofert cenowych sprzedawców, które są skierowane do odbiorców energii w gospodarstwach domowych. CENKI pokazują różnicę w koszcie zakupu energii elektrycznej w ujęciu rocznym. Ponadto odbiorca ma możliwość zapoznania się z dodatkowymi informacjami dotyczącymi dostępnych ofert sprzedawców, takimi jak np. gwarancja stałej ceny lub ostrzeżenie o dodatkowej opłacie handlowej.

Po to, by obliczyć i porównać ceny energii za pomocą kalkulatora, do rubryk w elektronicznym formularzu wprowadzamy  swój kod pocztowy oraz roczne zużycie energii elektrycznej (ilość energii w kWh). W celu większej indywidualizacji danych, czyli wskazania potrzeb i profilu zużycia energii, użytkownik witryny ma możliwość uszczegółowienia swojego zapytania. Możemy wybrać interesującą nas częstotliwość wystawiania rachunku za zużycie energii elektrycznej (okres rozliczeniowy), rodzaj taryfy (G11 - taryfa całodobowa, G12 - taryfa dzień/noc, G12w - taryfa weekendowa) czy procent zużycia w szczycie (w przypadku taryf z grupy G12/G12w użytkownik ma możliwość doprecyzowania zużycia energii elektrycznej w godzinach/okresach określonych w taryfie). Jeżeli nie chcemy sami uszczegółowiać kryteriów kalkulacji, mechanizm kalkulatora sam przyjmuje założone wartości (analizowane będą wszystkie typy taryf, dla okresu rozliczeniowego przyjmowana jest stawka za dwumiesięczny okres rozliczeniowy, dla taryf G12 i G12w przyjmowane jest proporcjonalne <50%/50%> zużycie energii).

Kalkulator prezentuje dane sprzedawcy, informuje o rodzaju taryfy, kosztach zakupu (roczny koszt brutto), skalę oszczędności (roczna oszczędność brutto).

***

Kalkulator taryfowy dostępny jest bezpłatnie na stronie www.maszwybor.ure.gov.pl dostępnej z poziomu witryny głównej URE oraz bezpośrednio ze strony Dla Odbiorców Energii po kliknięciu w baner CENKI - Kalkulator Taryf Energetycznych.

Data publikacji : 12.07.2012
Data modyfikacji : 28.08.2012

Opcje strony

do góry