Urząd Regulacji Energetyki

https://www.ure.gov.pl/pl/urzad/informacje-ogolne/aktualnosci/5341,Zanim-wyjedziesz-na-urlop-czyli-co-odbiorca-energii-powinien-wiedziec-przed-waka.html
29.05.2024, 01:29

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zanim wyjedziesz na urlop, czyli co odbiorca energii powinien wiedzieć przed wakacjami

Jak co roku, przed rozpoczęciem sezonu urlopowego, Urząd Regulacji Energetyki przypomina o kilku prostych zasadach, których przestrzeganie pozwoli odbiorcom energii cieszyć się udanymi wakacjami także po ich zakończeniu. Nie zawsze bowiem pamiętamy, że co najmniej miesięczna zwłoka w uregulowaniu płatności za energię elektryczną może skutkować wstrzymaniem jej dostarczania, a burzowa pogoda - uszkodzeniem podłączonych do sieci urządzeń.

Jak należy postępować, aby uniknąć przykrych niespodzianek po powrocie z wakacyjnych wojaży? Oto kilka podstawowych rad przed wyjazdem na urlop.

Po pierwsze: upewnij się, że zapłaciłeś rachunek za energię.

Oczywiście, przedsiębiorstwo energetyczne nie pozbawi nas dostaw prądu, jeśli nie uregulujemy płatności dokładnie we wskazanym na rachunku terminie. Natomiast może wstrzymać dostarczanie gazu czy energii, jeśli odbiorca zwleka z zapłatą co najmniej miesiąc od upływu tego terminu. Zanim jednak przedsiębiorstwo energetyczne pozbawi odbiorcę dostaw mediów, musi on zostać powiadomiony na piśmie o zamiarze wypowiedzenia przez to przedsiębiorstwo umowy. Ponadto, jest ono zobowiązane wyznaczyć odbiorcy dodatkowy, dwutygodniowy termin do zapłaty zaległych i bieżących należności. Należy także pamiętać, że wznowienie dostawy energii czy gazu wiąże się z koniecznością poniesienia dodatkowej opłaty, której wysokość określona jest w taryfie przedsiębiorstwa.

Dlatego jeśli planujesz dłuższy urlop, ustal, czy po powrocie zdążysz opłacić rachunek za prąd w odpowiednim terminie.

Uwaga! Jeśli sądzisz, że wstrzymanie przez przedsiębiorstwo energetyczne dostaw energii czy gazu było nieuzasadnione, możesz zwrócić się z wnioskiem o rozstrzygniecie powstałego sporu do właściwego miejscowo oddziału terenowego URE lub do funkcjonującego przy Prezesie URE - Punktu Informacyjnego dla Odbiorców Energii i Gazu. Przydatne adresy i informacje znajdziesz na stronie internetowej urzędu: www.ure.gov.pl.

Po drugie: zabezpiecz urządzania na wypadek wyładowań atmosferycznych.

Zmieniające się warunki klimatyczne coraz częściej powodują ekstremalne skoki temperatury powietrza, upały, nagłe wichury czy burze połączone wyładowaniami atmosferycznymi. Te ostatnie mogą poważnie uszkodzić podłączone do sieci urządzenia. Dlatego w celu ich zabezpieczenia przed awarią spowodowaną wyładowaniami, na czas naszej nieobecności, wyłączmy je z sieci. Jeśli jednak posiadasz sprzęt, który nawet podczas urlopu powinien pozostać aktywny, podłącz go do sieci za pośrednictwem listwy ochronnej, zabezpieczającej przed skutkami nagłych zmian napięcia (w przypadku wrażliwych urządzeń elektronicznych) lub skorzystaj z gniazdek z uziemieniem (w przypadku np.: lodówki).

Po trzecie: bądź eko i zmniejsz zużycie energii elektrycznej.

Wyłączenie z sieci urządzeń podczas wakacyjnej nieobecności czy to w domu, czy też w rodzinnej firmie, to nie tylko najskuteczniejsza i zarazem najprostsza metoda ich zabezpieczenia przed awarią, ale także znakomity sposób oszczędzania pieniędzy. Z myślą o swoim portfelu możesz zmniejszyć rachunek za prąd i co - równie ważne - racjonalnie użytkować energię z korzyścią dla środowiska naturalnego.

Po czwarte: świadomie wybieraj sprzedawcę prądu

Oszczędność finansowa i dbanie o naturę to gwarantowane skutki rozsądnego korzystania z zasobów energetycznych. Wielkość korzyści, jaką możesz osiągnąć z racjonalnego użytkowania energii zależy wyłącznie od Ciebie. Pamiętaj, że jednym z czynników, który również może sprzyjać obniżeniu dotychczasowych kosztów energii jest zmiana sprzedawcy prądu. A zatem, jeśli podczas wakacji regularnie zaglądasz do Internetu, możesz sprawdzić, w jaki sposób zmienić sprzedawcę energii i porównać oferty cenowe. Wystarczy wejść na stronę www.maszwybor.ure.gov.pl i skorzystać z aplikacji CENKI - Cenowy Energetyczny Kalkulator Internetowy.

Uwaga! W każdym momencie przysługuje Ci prawo wyboru sprzedawcy energii. Jednakże przed dokonaniem zmiany, zapoznaj się dokładnie z warunkami proponowanej umowy. Zwróć szczególną uwagę na opcje płatności, okres obowiązywania kontraktu i warunki jego wypowiedzenia. Sprawdź też, czy nie ma tzw. ukrytych opłat, które w przypadku pojawienia się w umowie byłyby praktykami niedozwolonymi.

Jeśli zatem okaże się, że w czasie Twojej nieobecności ominęła się okazja do korzystnej zmiany sprzedawcy energii, nie musisz się martwić. Z prawa do tej zmiany możesz bowiem skorzystać zawsze, w dogodnym dla Ciebie czasie.

Więcej przydatnych informacji znajduje się na stronach:

www.ure.gov.pl, www.maszwybor.ure.gov.pl oraz w Poradniku dla Odbiorców Paliw i Energii.

***

W tym roku w ramach wspólnej akcji Przed wakacjami – co warto wiedzieć? już po raz czwarty radzimy o czym pamiętać, wybierając się na urlop.33 instytucje, urzędy i organizacje na swoich stronach internetowych właśnie dziś wspólnie informują m.in. o bezpieczeństwie, prawach i obowiązkach ważnych do zapamiętania przed długim urlopem wypoczynkowym. Bez względu gdzie i jak spędzasz urlop - powinieneś znać swoje prawa. Dzięki wspólnej akcji wszystkich uczestników projektu znajdziesz potrzebne informacje, o których nie można zapomnieć przed wakacjami. Planujesz wakacyjny wypoczynek - poznaj swoje prawa. Informacji szukaj na głównych stronach internetowych uczestników wspólnego projektu:

Data publikacji : 28.06.2013
Data modyfikacji : 28.06.2013

Opcje strony