Nawigacja

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

10 stycznia to Dzień Obniżania Kosztów Energii. Jak je zmniejszać?

Zmień cykl rozliczeniowy

Warto zapoznać się z ofertą naszego obecnego sprzedawcy prądu. Być może, ze względu na specyfikę i wielkość zużycia, korzystną będzie zmiana grupy taryfowej (z jednostrefowej G11 na grupę G12 z droższą energią w godzinach największego zapotrzebowania i tańszą poza tymi godzinami oraz w nocy). Trzeba przeanalizować nasze indywidualne potrzeby dotyczące zużycia prądu i porównać je z aktualnymi stawkami abonamentowymi – czym dłuższy okres rozliczeniowy, tym miesięczna opłata abonamentowa jest niższa. Mechanizm ten działa analogicznie do ofert dostawców innych usług (np. telekomunikacyjnych). Przykładowo stawka opłaty abonamentowej, gdy korzystany z comiesięcznych rozliczeń (odczytów licznika) może wynieść kilka złotych. Natomiast jeśli zdecydujemy się na rzeczywiste rozliczenia dokonywane przez firmę energetyczną raz w roku (z fakturami płatnymi regularnie w ciągu roku), kwota ta może spaść do kilkudziesięciu groszy miesięcznie. W ten sposób możemy zaoszczędzić nawet kilkanaście złotych rocznie.

Szukaj korzystnych ofert sprzedaży

Ponieważ od ponad 10 lat możemy swobodnie zmieniać sprzedawcę energii elektrycznej, warto przyjrzeć się ofertom innych firm i poszukać tańszego sprzedawcy prądu, który być może zaproponuje bardziej elastyczne dopasowanie oferty do naszego zapotrzebowania. Oferty ponad dwudziestu spółek działających w całej Polsce można porównać korzystając z zestawienia udostępnianego przez URE.

Gaś niepotrzebne światło i wyłączaj urządzenia z sieci, gdy z nich nie korzystasz

Najtańsza energia to ta, której nie zużyjemy - To może dość trywialne, ale warto po prostu wyłączać to, z czego nie korzystamy oraz w miarę możliwości używać jak najbardziej energooszczędnych urządzeń. Można też rozważyć wybór optymalnej dla danego gospodarstwa domowego grupy taryfowej. Być może korzystniejsze dla odbiorcy będzie wybranie taryfy wielostrefowej (G 12) i dostosowanie zużycia w taki sposób, aby korzystać z urządzeń bardziej energochłonnych w czasie, kiedy energia jest tańsza. – radzi Rafał Gawin, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

Wyłączenie z sieci urządzeń, z których nie korzystamy, to nie tylko najskuteczniejsza i zarazem najprostsza metoda ich zabezpieczenia przed awarią, ale także znakomity sposób oszczędzania pieniędzy i energii. Można w ten sposób zmniejszyć rachunek za energię elektryczną i - co równie ważne - racjonalnie użytkować energię z korzyścią dla środowiska naturalnego.

 

Kontakt dla mediów:      
Agnieszka Głośniewska
Rzecznik prasowy
Departament Komunikacji Społecznej
rzecznik@ure.gov.pl

tel. 601 252 655

Data publikacji : 10.01.2020
Data modyfikacji : 03.06.2020

Opcje strony

do góry