Urząd Regulacji Energetyki

https://www.ure.gov.pl/pl/urzad/informacje-ogolne/aktualnosci/9152,Jak-prawidlowo-przygotowac-oferte-do-aukcji-CHP-Urzad-Regulacji-Energetyki-przyg.html
20.04.2024, 16:47

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Jak prawidłowo przygotować ofertę do aukcji CHP: Urząd Regulacji Energetyki przygotował poradnik dla przedsiębiorców

Opracowanie zawiera zestaw praktycznych wskazówek i podpowiedzi, jak właściwie wypełnić oferty do aukcji kogeneracyjnych (Combined Heat and Power, CHP).

Najbliższa aukcja CHP dla nowych i znacznie zmodernizowanych jednostek kogeneracji (o mocy od 1 do 50 MW) odbędzie się między 10 a 14 grudnia 2020 r.

W grudniowej aukcji maksymalna ilość energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji, której sprzedaż może zostać objęta premią kogeneracyjną wynosi 14,3 TWh, a jej wartość to blisko 2,8 mld zł.

Warunkiem przystąpienia do aukcji jest uzyskanie decyzji o dopuszczeniu do niej, a następnie  prawidłowe wypełnienie formularza oferty dla jednostki kogeneracji. Wychodząc naprzeciw potrzebom potencjalnych beneficjentów systemu wsparcia oraz by ułatwić wypełnienie formularza, URE przygotował poradnik - jak prawidłowo wypełnić ofertę do aukcji CHP.

***

  • W przypadku dodatkowych pytań podmioty zainteresowane udziałem w aukcji mogą przesyłać je drogą mailową na adres chp@ure.gov.pl lub skontaktować się z Urzędem telefonicznie pod numerami : +48 22 487 57 38; +48 22 487 56 73; +48 22 487 57 74 oraz +48 22 487 54 89.
  • Zaplanowana na grudzień 2020 r. aukcja CHP jest drugą w tym roku. Pierwsza odbyła się w czerwcu. Aukcję wygrała oferta przedsiębiorstwa Miejska Energetyka Cieplna Piła. Wysokość premii kogeneracyjnej, jaka została wskazana w ofercie tego podmiotu, nie przekraczała 60 zł za MWh.
  • Pomiędzy 14 a 16 grudnia 2020 r. zaplanowano również nabór na premię kogeneracyjną indywidualną za sprzedaż energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji wytworzonej w nowych lub znacznie zmodernizowanych jednostkach o mocy zainstalowanej elektrycznej nie mniejszej niż 50 MW, które uzyskały decyzję o dopuszczeniu do udziału w naborze.
  • Kogeneracja jest wytwarzaniem energii elektrycznej i ciepła w najbardziej efektywny sposób, czyli w jednym procesie technologicznym. Istotną zaletą takiego procesu jest znacznie większy stopień wykorzystania energii pierwotnej zawartej w paliwie do produkcji energii elektrycznej i ciepła. Efektywność energetyczna systemu skojarzonego może być nawet o 30 proc. wyższa niż w procesie oddzielnego wytwarzania energii elektrycznej w elektrowni kondensacyjnej i ciepła w kotłowni.

 

Dodatkowe informacje dla mediów:
Agnieszka Głośniewska
Rzecznik prasowy
​Departament Komunikacji Społecznej
tel.: 22 487 55 94
e-mail: rzecznik@ure.gov.pl

Data publikacji : 24.11.2020

Opcje strony