Nawigacja

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rynek energii elektrycznej: do 17 marca br. trwają konsultacje publiczne URE dotyczące możliwości zabezpieczenia przed ryzykiem w przesyle międzyobszarowym przez granice polskiego obszaru rynkowego

Czy istnieje potrzeba zabezpieczania przed ryzykiem w przesyle międzyobszarowym pomiędzy polskim obszarem rynkowym i obszarami rynkowymi w Szwecji i na Litwie? Na odpowiedzi m.in. na to pytanie czekamy do 17 marca 2021 r.

URE, we współpracy z ACER[1], przynajmniej raz na cztery lata[2] dokonuje oceny w celu stwierdzenia, czy na rynku terminowym energii elektrycznej zapewniono dostateczne możliwości zabezpieczenia w odniesieniu do obszarów rynkowych w Szwecji i na Litwie

Właściwe organy regulacyjne danej granicy obszaru rynkowego przeprowadzają taką ocenę w sposób skoordynowany[3], a obejmuje ona co najmniej:

  • konsultacje z uczestnikami rynku na temat ich potrzeb w zakresie możliwości zabezpieczania przed ryzykiem w przesyle międzyobszarowym przez określone granice obszaru rynkowego;
  • analizę.

Pierwsze skoordynowane decyzje o niewydawaniu długoterminowych praw przesyłowych na granicy polsko–litewskiej[4] oraz polsko–szwedzkiej[5] zostały wydane przez Prezesa URE 17 maja 2017 r. po przeprowadzeniu konsultacji z zainteresowanymi podmiotami.

Przed ponownym wydaniem decyzji, m.in. odnośnie długoterminowych praw przesyłowych na granicach polskiego obszaru z Litwą i Szwecją, jest zobowiązany do przeprowadzenia analogicznych konsultacji dotyczących potrzeb uczestników rynku w zakresie możliwości zabezpieczenia przed ryzykiem w przesyle międzyobszarowym. W związku z tym, podmioty zainteresowane wyrażeniem stanowiska są proszone o zgłaszanie odpowiedzi na poniższe pytania konsultacyjne w formie elektronicznej na adres: ltr@ure.gov.pl, w terminie do 17 marca br.:

  1. Czy istnieje potrzeba zabezpieczania przed ryzykiem w przesyle międzyobszarowym pomiędzy polskim obszarem rynkowym i obszarami rynkowymi w Szwecji i na Litwie?
  2. Czy w polskim obszarze rynkowym na rynku terminowym energii elektrycznej zapewnione są dostateczne możliwości zabezpieczenia przed ryzykiem? Proszę uzasadnić odpowiedź.
  3. Czy w polskim obszarze rynkowym na rynkach terminowych istnieją produkty lub połączenia produktów, które stanowią zabezpieczenie przed zmiennością cen na rynku dnia następnego?

W razie twierdzącej odpowiedzi na pytanie 3:

  1. Czy istniejące produkty lub połączenia produktów stanowią odpowiednie zabezpieczenie przed zmiennością cen na rynku dnia następnego? Proszę uzasadnić odpowiedź.
  2. Czy istniejące produkty lub połączenia produktów są skuteczne biorąc pod uwagę:
  1. horyzont czasowy obrotu;
  2. różnicę pomiędzy ceną ofertową kupna a ceną sprzedaży (ang. bid-ask spread);
  3. stosunek wolumenów będących przedmiotem obrotu do fizycznego zużycia energii elektrycznej;
  4. stosunek otwartych pozycji do fizycznego zużycia energii elektrycznej.

Odpowiedź należy uzasadnić.

***

 

Informacja Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki nr 9/2021 z 25 lutego 2021 r.

 

Kontakt dla mediów:

Agnieszka Głośniewska
Rzecznik prasowy
Departament Komunikacji Społecznej URE
rzecznik@ure.gov.pl
tel. 22 487 55 94

 

[1] Unijna Agencja ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki (Agency for Cooperation of Energy Regulators)

[2] Art. 30 ust. 8 rozporządzenia Komisji (UE) 2016/1719 z dnia 26 września 2016 r. ustanawiającego wytyczne dotyczące długoterminowej alokacji zdolności przesyłowych (Dz. Urz. UE L 259 z 27.09.2016, s. 42)

[3] URE koordynuje swoje prace z regulatorem szwedzkim oraz litewskim

Data publikacji : 25.02.2021
Data modyfikacji : 25.02.2021

Opcje strony

do góry