Nawigacja

Od wydawcy

Przedstawiamy drugą książkę z serii wydawniczej Biblioteka Regulatora. Poprzednia – “Prawo Energetyczne. Zbiór Przepisów”, opracowana przez Ryszarda Taradejnę spotkała się z ogromnym zainteresowaniem czytelników. Otrzymaliśmy wiele pozytywnych uwag, opinii i gratulacji. Upewniło nas to w przekonaniu, iż taka płaszczyzna wymiany poglądów i doświadczeń, odnosząca się do teorii i praktyki regulacji polskiego sektora energetycznego, jest bardzo potrzebna. W tej edycji Biblioteki Regulatora prezentujemy rozważania prof. Jana Czekaja z krakowskiej Akademii Ekonomicznej, eksperta niezwiązanego bezpośrednio z sektorem, a tym samym obiektywnego obserwatora wydarzeń gospodarczych w elektroenergetyce.

Kontrakty długoterminowe (KDT) zawarte w latach 1994 – 1998 przez PSE S.A z nieomal wszystkimi znaczącymi wytwórcami energii elektrycznej są podstawową determinantą funkcjonowania polskiego sektora elektroenergetycznego. W kolejnych programach rynkowej reformy elektroenergetyki, kontrakty długoterminowe (ich zakres, mechanizmy finansowe, relacje stron) były początkowo celowo marginalizowane, dopiero od niedawna traktowane są jako bariera rozwoju procesów rynkowych. Logiczną zatem konsekwencją jest podejmowanie prób restrukturyzacji zawartych kontraktów, a zwłaszcza złagodzenia ich skutków cenowych dla odbiorców, które zostały wygenerowane przez system KDT i które będą występowały jeszcze przez kilkanaście lat. Problemy te, żywo dyskutowane na prawie wszystkich konferencjach, seminariach i spotkaniach poświęconych elektroenergetyce, są często przedmiotem publikacji w prasie codziennej i czasopismach specjalistycznych. Mimo wszystko jednak, z powodu braku możliwości dostępu do materiałów źródłowych, wiedzę o genezie systemu kontraktów długoterminowych, ich założeniach metodycznych, projekcjach finansowych, warunkach umów itp. posiada zbyt wąskie grono osób.

Wydanie tej książki nieprzypadkowo zbiega się w czasie z początkiem wdrażania w życie systemu opłat kompensacyjnych, neutralizującego skutki kontraktów długoterminowych. Ostatnio opublikowane znowelizowane akty wykonawcze do ustawy – Prawo energetyczne tworzą nowy klimat, sprzyjający rozwiązywaniu nabrzmiałych problemów KDT. Wydawca wyraża pogląd, iż przedstawiona przez prof. J. Czekaja analiza aktualnego stanu rynku energii elektrycznej w Polsce jest istotnym głosem w toczących się dyskusjach i z pewnością sprzyjać będzie rozsupływaniu jednego z gordyjskich węzłów w sektorze. Być może jednak nie wszyscy czytelnicy podzielą opinie i oceny autora tej książki, dlatego otwieramy łamy następnych wydawnictw Biblioteki Regulatora – na ogólnie przyjętych zasadach – dla innych autorskich wypowiedzi lub polemik służących doskonaleniu mechanizmów polskiej regulacji sektora energetycznego. Regulator, w osobie Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, sprzyja przejrzystości swoich działań i wyrównywaniu poziomu wiedzy wszystkich zainteresowanych przemianami w energetyce.

Na życzenie wielu czytelników ta i następne książki z naszej serii wydawniczej będą dostępne na stronie internetowej pod adresem: www.ure.gov.pl.

Olgierd Szłapczyński
Dyrektor
Biura Komunikacji Społecznej i Informacji

Warszawa, 26 stycznia 2001 r.


[ Strona tytułowa ] [ Spis treści ] [ Wstęp ]

Data publikacji : 09.06.2005
Data modyfikacji : 09.06.2005

Opcje strony

do góry