Nawigacja

Strona znajduje się w archiwum.

M. Bando: wszyscy powinni być traktowani równo

Portal Gramwzielone.pl, 16.10.2017 r.

Prezes URE Maciej Bando wyraził nadzieję podczas ubiegłotygodniowej debaty pod hasłem „Rynek energetyczny przyszłości”, zorganizowanej przez Executive Club, że polska energetyka będzie obszarem, w którym nie będą faworyzowane jakiekolwiek podmioty.

Maciej Bando, prezes Urzędu Regulacji Energetyki, zauważył, że „energetyka to gigantyczna branża i ogromny front budowy” i że „najważniejsze jest to, żeby ten front był otwarty dla wszystkich, tak by rynek nie był zamknięty oraz by nie było faworyzowania jakiegokolwiek firm”.

- Wszyscy powinni być równo traktowani – zapewniał, podkreślając, że wierzy, że właśnie w tę stronę będzie ewoluował polski rynek energetyki i że krajowa energetyka nie będzie się zamykać na świat, jak podkreślał – zwłaszcza na Europę.  

Podczas debaty wątpliwości co do rentowności inwestycji w odnawialne źródła energii wyraził Jarosław Broda, wiceprezes zarządu ds. Zarządzania Majątkiem i Rozwoju w Tauronie.

Jak ocenił, obecnie w energetyce odnawialnej nie ma rentownych modeli biznesowych. Zaznaczył, że konieczne jest wprowadzenie regulacji dla rynku OZE, ale jego zdaniem powinno to nastąpić dopiero po wypracowaniu odpowiedzi, czy na pewno będzie się to wszystkim opłacało.

Wiceprezesowi Taurona odpowiedział Adam Pantkowski, prezes Vortex Energy Polska, zapewniając, że „nie ma i nie będzie tańszej energii niż energia odnawialna”. - Gdyby OZE nie zostało wprowadzone do Polski, to nie byłoby postępu w dotychczasowej energetyce - ocenił.

Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej, ocenił, że istotniejszą kwestią niż dotacje są regulacje, które mogą zatrzymać rozwój technologii. - Czeka nas rewolucja technologiczna, którą można zatrzymać prawem. W związku z tym musimy inaczej podejść do metod rachunku ekonomicznego oraz innego sposobu taryfowania. Technologie pojawią się wtedy, gdy zostanie zapewniony odpowiedni poziom rynku krajowego - przekonywał.

Joanna Maćkowiak-Pandera z Forum Energii podkreśliła, że energetyka bardzo się zmienia, zwłaszcza w kontekście spadających kosztów źródeł odnawianych oraz rosnących kosztów innych technologii jak np. energetyka jądrowa.

- Czeka nas zmiana paradygmatu w polskiej energetyce. Kluczem do nowoczesnej energetyki jest pogodzenie dwóch różnych modeli, jakimi są zielona i czarna energetyka, poprzez ich wzajemne uzupełniane się - przekonywała.

Prof. Sławomir Jankiewicz, doradca zarządu w spółce Enea Innovation, zwrócił uwagę, że głównym problemem sektora energetycznego jest jego „zdekapitalizowanie” oraz niska jakość i gęstość sieci energetycznej.

Zdaniem Romana Szweda, prezesa firm Atende, budowa i modernizacja sieci przesyłowych jest koniecznością. Jak zaznaczył, Polska jest potęgą, jeżeli chodzi o informatykę, a smart grids, to nic innego, jak właśnie informatyka. - Nie możemy mówić o przyszłości energetyki, jeżeli dobrze zaprojektowane systemy nie będą odpowiednio zabezpieczone przed cyberatakami. W kwestii innowacji jest niezwykle istotne to, by technologie się uzupełniały - przekonywał.

Data publikacji: 16.10.2017

Opcje strony

do góry