Informacja 6/2008
Informacja (nr 6/2008) w sprawie konsolidacji przedsiębiorstw energetycznych w sektorze elektroenergetycznym
Warszawa, dnia 6 marca 2008 r. | |
PREZES | |
URZĘDU REGULACJI ENERGETYKI | |
dr Mariusz Swora | |
- Dotychczasowe decyzje dotyczące konsolidacji poziomej i pionowej przedsiębiorstw energetycznych będących spółkami Skarbu Państwa, były podejmowane wbrew negatywnym opiniom Prezesa URE lub z ich pominięciem. Brak formalnego wymogu prawa, nakładającego obowiązek konsultowania z Prezesem URE decyzji podejmowanych przez właściwe organy w sprawach związanych z koncentracją w sektorze energetycznym i brak dobrych praktyk w tym zakresie powodują, że pomijanie opinii Prezesa URE, ustawowo odpowiedzialnego za promowanie konkurencji na rynku energii elektrycznej, zdecydowanie osłabia możliwości jego działania w tym zakresie.
- Wyniki monitoringu rynku energii elektrycznej prowadzone przez Prezesa URE wskazują, że w aktualnej strukturze podmiotowej, po utworzeniu czterech dużych, pionowo zintegrowanych grup energetycznych, może dochodzić do wykorzystywania pozycji dominującej i zachowań sprzecznych z zasadami konkurencji. Dotyczy to rynku hurtowego a także rynku detalicznego, właściwego dla działania określonego operatora systemu dystrybucyjnego. Istotnym mankamentem konsolidacji jest fakt jej przeprowadzenia bez uprzedniej zmiany zasad funkcjonowania rynku energii elektrycznej opartych na tzw. „miedzianej płycie”.
- Rynkowe procesy konsolidacyjne zastąpiono administracyjnym wytypowaniem podmiotu o de facto dominującej pozycji, który dysponuje nadwyżką mocy wytwórczych. Decyzja administracyjna wyrażająca zgodę na konsolidację tej grupy została podjęte bezwarunkowo – na grupę nie zostały nałożone żadne zobowiązania mające ograniczać potencjalne zachowania antyrynkowe zarówno na poziomie rynku hurtowego jak i rynków detalicznych poszczególnych operatorów systemów dystrybucyjnych.
- Dotychczasowe polskie doświadczenia związane z brakiem niezależności operatora systemu przesyłowego potwierdzają tezę, że tylko właścicielskie wydzielenie operatora z majątkiem, może być gwarantem prawidłowych relacji na rynku energii i efektywnego procesu inwestycyjnego prowadzonego w interesie wszystkich uczestników rynku. Operatora systemu przesyłowego, pozostającego w strukturze przedsiębiorstwa pionowo zintegrowanego od 2004 r. jako odrębny podmiot prawny, podporządkowano polityce grupy kapitałowej, nakierowanej na realizację kontraktów historycznych w wymianie międzynarodowej i długoterminowych z wytwórcami. Pozycję Polski na rynku europejskim może wzmocnić niezależny operator - lider w budowie rynków regionalnych, inwestujący w połączenia transgraniczne i rozbudowę sieci krajowych.
- Dotychczasowe negatywne doświadczenia unijne stanowiące przesłankę do projektu 3-ciego pakietu legislacyjnego, obejmującego zmiany do dyrektyw i rozporządzeń rynkowych wskazują również, że tylko rozdział właścicielski operatorów jest efektywny dla rozwoju infrastruktury sieciowej i rynkowych inwestycji w moce wytwórcze, bez zagrożenia powstawania kolejnych tzw. kosztów osieroconych. Rozwiązania pośrednie oparte o instytucję operatora bez majątku wymagają rozbudowanych systemów regulacji i nadzoru administracyjnego i nie gwarantują efektywności ich stosowania. Pomimo, że proces legislacyjny 3-ego pakietu dopiero się rozpoczął, w wielu krajach przeprowadzane są procedury wydzielania/wyprzedaży aktywów sieciowych operatorów do odrębnych właścicielsko spółek.
- Decyzje o dalszej konsolidacji pogorszą warunki rozwoju konkurencji, powstrzymają decyzje inwestycyjne, zwłaszcza w nowe, niskoemisyjne technologie. Obecny wzrost cen energii, wobec braku systemu stymulowania do rozwoju zgodnego z polityką państwa, potrzebami energetycznymi i ekologicznymi systemu, może zostać skonsumowany bezproduktywnie na pokrycie kosztów budowania iluzorycznej wartości skonsolidowanych grup. W istocie doprowadzi do „okopywania” się ich na rynku krajowym, obniżenia wartości i zaprzepaszczenia szansy na efektywną prywatyzację.
Z powodów wskazanych powyżej, w mojej ocenie, ewentualna dalsza konsolidacja nie powinna być brana pod uwagę w planach Rządu. W interesie odbiorców, konkurencji, bezpieczeństwa elektroenergetycznego i ekologicznego oraz zrównoważonego rozwoju gospodarczego Polski leży właścicielskie wydzielenie operatorów systemów dystrybucyjnych przed prywatyzacją skonsolidowanych pionowo grup energetycznych.
Prezes | |
Urzędu Regulacji Energetyki | |
/-/ | |
dr Mariusz Swora |
Data publikacji : 07.03.2008
Data modyfikacji : 02.11.2012